Aktuality ze Suchých Lazců

vloženo - 2.11.2023

Setkání kronikářů listopad 2003

Ve středu 1. listopadu 2023 se po 15. hodině uskutečnilo další již tradiční Setkání kronikářů ve Štítině. Na listopadové setkání přijal pozvání archivář Zemského archivu v Opavě pan Pavel Solnický Bc., významná persona tohoto ústavu. Účast byla opět vysoká a přišlo devět osob. (T. Sáňka, D. Závěšický, R. Malohlava, R. Winkler, J. Sládeček, S. Grygar, J. Sedláček, P. Stoniš a Pavel Solnický) Setkání svolal D. Závěšický. Starosta R. Malohlava přivítal všechny hosty a předal slovo T. Sáňkovi, který připomenul novým hostům smysl a poslání těchto setkání. Záchrana historických pramenů a nezištné předávání informací kolegům je náplní naší činnosti. Přechod fronty koncem druhé světové války nenávratně zničil mnoho historických pramenů a snaha zachránit to co zbylo nás všechny motivuje, pokračovat v této činnosti. Archivář P. Solnický poděkoval za pozvání a vyzdvihl přínos těchto setkání pro získávání cenných materiálů pro Zemský a Státní archiv v Opavě. Informoval také o možnostech digitalizace a záchrany cenných historických materiálů. Slíbil další prohlubování spolupráce mezi našim spolkem a archivem. Po delší diskuzi následovala projekce komentované přednášky pana T. Sáňky na téma "Vesnické krčmy a formanské hospody". Dále následovala přednáška pana Jana Sládečka, na které hosty seznámil s historií, průběhem a dokončením renovace zvonů v Raduni. Tento významný projekt (od 2020) docílil výměnu nevhodných závěsů zvonů za dubové, výměnu pohonu z asynchronních motorů za šetrnější lineární motory s novou řídící jednotkou. Časosběrné video zde. Během rekonstrukce byl vyměněn také pohon hodin a ošetřen povrch zvonů grafitovým nátěrem. Po přednášce pokračovala diskuze, kde nechyběly staré fotografie, kroniky a dokumenty jako např.: Co v kronikách nenajdete - Zvyklosti v období vánoc, Prosincová pranostika, Zajímavosti z opavského týdeníku. Zapomenuté spolky v obci - Spolek Havlíček, Spolek domkařů a malorolníků v N. Sedlicích. Nejstarší soupis usedlíků v N. Sedlicích (r. 1608). Revizní zpráva obchodu Pustá Polom z roku 1930 apod.. Setkání skončilo po 18. hodině. Děkujeme starostovi Štítiny za poskytnutí zázemí.

Foto: D. Závěšický

Mohlo by vás také zajímat:
- Další pravidelné setkávání kronikářů

zpět na seznam novinek

sdílet příspěvek

sdílet příspěvek na
Facebooku

David Závěšický - kronikář

příspěvek vložil
David Závěšický - kronikář

Anketa, názory občanů

Pošlete nám vaše náměty a připomínky, rádi Vám je zodpovíme.

hlášení místního rozhlasu

Hlášení rozhlasu - čtvrtek 30.11.2023:

1) Obecní úřad Suché Lazce Vás srdečně zve 3.12.2023 od 16:00 na Adventní koncert v kapli Andělů strážných, zazpívá operní pěvec Petr Urbánek.

Hlášení rozhlasu - úterý 28.11.2023:

1) Obecní úřad MČ Suché Lazce srdečně zve všechny občany na tradiční rozsvícení vánočního stromečku, před obecním úřadem, které se uskuteční v sobotu 2.12.2023 od 17:00 hodin. Bude pro vás přichystán vánoční program a poté začne samotné rozsvícení stromečku.

2) Obecní úřad Suché Lazce ve spolupráci s Klubem rodičů pořádá Vánoční jarmark, který se uskuteční v sobotu 2.12.2023 v kulturním domě od 9 do 16 hodin. Můžete se těšit na ručně dělané výrobky vánočního charakteru, příjemnou vánoční atmosféru a samozřejmě vánoční občerstvení.

zobrazit vše

Kalendář akcí

29.12.2023 od (10:00) hodin:

AVZO pořádá pro své členy ukončení střelecké sezóny 2023 pod tradičním názvem "Poslední výstřel".

20.1.2024 od (20:00) hodin:

Obecní ples v sále hostince U Baly - pořádá obecní úřad Suché Lazce.

3.2.2024 od (20:00) hodin:

Od 20:00 hodin v sále hostince U Baly, se uskuteční "Tradiční hasičský ples 2024". Hraje skupina Merkur, bohatá tombola zajištěna. Pořádá (SDH Suché Lazce).

10.2.2024 od (8:00) hodin:

Mládež Suchých Lazců pořádá 15. ročník Pochování Basy s tradičním voděním medvěda po obci.

21.4.2024 od (8:00) hodin:

Od 8:00 hodin proběhne na Strážnici v areálu střelnice, 39. ročník soutěže ve střelbě z malorážky "O pohár osvobození Suchých Lazců 2024" pořádá AVZO.

zobrazit vše
Na začátek stránky