Morový hřbitov nad Lazcemi

Morový hřbitov nad Mokrými Lazcemi

Hluboko v lesích nad Mokrými Lazcemi se nachází malý tzv. "morový" hřbitov. Název je poněkud zavádějící, protože ve skutečnosti se jednalo o místo, kde byli pochováni mrtví nakažení cholerou nebo tyfem. Pro většinu prostých lidí té doby byly tyto nemoci velkou neznámou a proto ji obecně označovali morem. Dle informací z pamětní knihy obce řádila cholera v Mokrých Lazcích a Štítině kolem roku 1831 a další vlna přišla v roce 1836.

Dobová fotografie místa z roku 1937

Úřady v té době již nedovolily pohřbívat nakažené cholerou na běžném hřbitově a proto byl v lesich na odlehlém místě zřízen tento hřbitůvek. Lesní hřbitov byl církevně posvěcen. V první vlně cholery v roce 1831 zde bylo pochováno přibližně 11 osob převážně ze Štítiny. V druhé vlně epidemie cholery v roce 1836 zde bylo pochováno 31 obětí převážně z Mokrých Lazců. Během velkých epidemií nebylo dostatek zdravých lidí, kteří by pochovávali mrtvé a proto nebylo vzácností, že tuto práci dělali matky dcery nebo děti. Na odlehlém hřbitůvku bylo pohřbeno údajně také pět sebevrahů. Strach z těchto nemocí a nákazy vyvolával v lidech oprávněné obavy a každý se tomuto místu obloukem vyhnul (Není divu, ostatky mrtvých mohou být nebezpečné ještě dnes). Jména zemřelých jsou evidována ve farní matrice. Další závažnější nemoci se pak již objevily a proto opuštěné místo brzy pohltil les. V roce 1904 hřbitov opravila obec Staré Lazce. Místo bylo oploceno dřevěným plotem a byl zde postaven všeobecný pomník - železný kříž na kamenném podstavci. Půdorys hřbitova byl zhruba 10 x 10m a jeho hranice jsou dodnes dobře patrné. Na kamenném podstavci jsou viditelné dva letopočty 1836 a 1906. Hřbitov je poměrně zachovalý a stále zde stojí železný kříž, který je svědkem těchto tragických událostí.

autor: D. Závěšický, pomoc při hledání pramenů J. Dědic, zdroje: Pamětní kniha Mokrých Lazců

sdílet článek o morovém hřbitovu na
Facebooku

Závěšický

článek o morovém hřbitovu zpracoval pro web
David Závěšický (2019)

Anketa, názory občanů

Pošlete nám vaše náměty a připomínky, rádi Vám je zodpovíme.

hlášení místního rozhlasu

Hlášení rozhlasu úterý 29.11.2022:

1) Obecní úřad Suché Lazce ve spolupráci s dobrovolníky pořádá kulturní akci "Přivítání sv. Jana v Suchých Lazcích". Krátká kulturní akce proběhne ve čtvrtek 1. 12. 2022 v 17:00 hodin. Přijďte s námi přivítat, téměř po půl roce, zpět v naší obci, zrestaurovanou sochu sv. Jana Nepomuckého v opravené kapličce. Občané si mohou, prohlédnou opravenou kulturní památku Suchých Lazců.

2) Obecní úřad městské části Suché Lazce pořádá v neděli 4. 12. 2022, od 15 hodin Adventní koncert v kapli sv. Andělů strážných v Suchých Lazcích.

Hlášení rozhlasu - úterý 22.11.2022:

1) Vážení spoluobčané ve středu 23. 11. 2022 po svozu odpadu nechejte své popelnice do cca 14 hodiny před svými domy, Technické služby Opava budou opět opatřovat čipem popelnice.

2) Obecní úřad MČ Suché Lazce srdečně zve všechny občany na tradiční rozsvícení vánočního stromečku, před obecním úřadem, které se uskuteční v sobotu 26. 11. 2022 od 17:00 hodin. Bude pro vás přichystán vánoční program a poté začne samotné rozsvícení stromečku.

zobrazit vše

Kalendář akcí

1.12.2022 od (17:00) hodin:

Přivítání sv. Jana v Suchých Lazcích - Přijďte s námi přivítat, téměř po půl roce, zpět v naší obci, zrestaurovanou sochu sv. Jana Nepomuckého v opravené kapličce. Pozvánka.

4.12.2022 od (15:00) hodin:

Adventní koncert v kali sv. Andělů strážných vystoupí Petr Urbánek basbaryton v doprovodu Nenko Slavov na klávesové nástroje. Pozvánka.

9.12.2022 od (17:00) hodin:

Valná sboru dobrovolných hasičů Suché Lazce v kulturním domě.

11.12.2022 od (9:00) hodin:

Vánoční jarmark v kulturním domě od 9 do 17 hodin. Pozvánka.

31.12.2022 od (10:00) hodin:

Upomínka: 31.12. je termín pro podání rozpočtu obecních složek do rukou starostovi městské části pro následující rok 2023.

zobrazit vše

Anketa, názory občanů

Odkud převážně čerpáte informace o aktuálním dění u nás i v zahraničí? Hlasujte kliknutím na jednu z možností.

Televize - ČT1 29%
Televize - Prima 3%
Televize - Nova 1%
Televize - Barandov 3%
Televize - ostatní domácí stanice  3%
Televize - ostatní zahraniční stanice  0%
Rozhlas - Český rozhlas 2%
Rozhlas - Evropa 2 1%
Rozhlas - Frekvence 1 4%
Rozhlas - Rádio Impuls 1%
Rozhlas - ostatní domácí stanice 1%
Rozhlas - ostatní zahraniční stanice  2%
Sociální sítě - Facebook 0%
Sociální sítě - Twitter 4%
Sociální sítě - VK 0%
Sociální sítě - Tik Tok 1%
Sociální sítě - ostatní 6%
Komunikátor - Messanger 1%
Komunikátor - WhatsUp 0%
Komunikátor - Signal 0%
Komunikátor - Telegram 1%
Komunikátor - ostatní 0%
Web - Novinky.cz 7%
Web - Seznam Zprávy.cz 16%
Web - iDnes.cz 0%
Web - Aktuálně.cz 0%
Web - Denik.cz 1%
Web - Blesk.cz 0%
Web - Reflex.cz 1%
Web - ostatní domácí 2%
Web - ostatní zahraniční 0%
Tisk - Právo 1%
Tisk - Lidové noviny 1%
Tisk - MF Dnes 2%
Tisk - Region  1%
Tisk - ostatní 1%

Celkem hlasů: 89 | Hlasování začalo: 24.4.2022 00:00 | Hlasování končí: 30.9.2023 00:00 | všechny ankety

Na začátek stránky