Přerovecká 21, 747 95
suche.lazce@opava-city.cz
info@suchelazce.cz
tel. 734 763 998.
Suché Lazce jsou městskou částí statutárního města Opava od roku 1979. Poloha Suchých Lazců vzhledem k městu Opava je v jihovýchodní části. Celková rozloha obce je 447,81 ha z toho je 306,63 ha orné půdy, 19,67 ha lesů a 58,25 ha zastavěné plochy. Nadmořská výška obce je kolem 245 m n. m. Nejvyšším bodem Suchých Lazců je vrcholek kopce Strážnice s nadmořskou výškou 364 m n. m. Terén lze charakterizovat jako pahorkatinu. Vlastní obec leží na
severním svahu a východním svahu kopce Strážnice. Mezi významné stavby v obci patří kaple Andělů Strážných, obecní dům, kulturní dům, budova základní školy, kaplička sv. Jana, moštárna, vodojem a hasičárna. Mezi dominantu obce patří vodní nádrž "Přehrada" Sedlinka o rozloze 7,4794 ha. Mezi významné osobnosti, které pochází z naší obce patřil prozaik a básník Fran Směja, který zde má i pamětní ceduli na rodném domě Přerovecká č.p. 101/39.
Počet obyvatel je dle sčítání z roku 2013 celkem 1033. V obci je základní škola s rozsahem vyučování 1-5 třída a mateřská škola. V Suchých Lazcích jsou 3 hospody, obchod se smíšeným zbožím, fotbalové hřiště, obecní hřbitov a na Strážnici areál střelnice. Městská autobusová doprava je v místě. Obec zajišťuje služby občanům jako Česká pošta, ordinace praktického lékaře a knihovna.
více najdete zde
vloženo - 11.8.2024
V sobotu 10.8.2024 se konal u kašny osmý ročník kulturní akce Pivní festiválek. Stejně jako minulý rok doprovázely festiválek vysoké teploty (33,1°C). Slunečné počasí přilákalo velké množství návštěvníků a už po 15. hodině se scházeli lidé z obce a okolí, aby zaplnili lavice pod stany na parkovišti ve středu obce. Také letos byla připravena zábava i pro děti, které si užili dva skákací hrady, cukrovou vatu, malování na obličej a malování křídou. V nabídce piv letos bylo: Holba Šerák 11°, Rychtář výčep speciál světlý 11°, Litovel višňový ležák 11°, Staropramen 12°, Svijany máz 11°, Bernard extra hořky, Radegast 10°, Ostravar Mustang 11°, Cool grep. Ve stánku řeznictví Gebauer měli v nabídce špízy, klobásy, langoše a hranolky. Festiválek navštívilo několik známých osobností jako např. primátor Opavy Tomáš Navrátil, bývalý ministr zahraničních věcí České republiky Lubomír Zaorálek, pěvec Slezského divadla Petr Urbánek, starosta Mokrých Lazců David Teichmann, člen ČSSD Libor Moravec a další zajímavé osobnosti. Pivní festiválek zahájil tradičně starosta Suchých Lazců Petr Orieščík a přivítal všechny občany. Následovali tři soutěže pro dospělé, soutěž v rychlosti pití piva, kterou opět obhájila loňská vítězka. Soutěž o sucholazeckého jedlíka (klobása, špíz a pivo) si udržel loňský vítěz. Třetí nová soutěž tří manželských párů byla v rychlosti vypití tupláku. Následovala pivní tombola, ve které vítězka obdržela wellness pobyt v hodnotě 5000 Kč. Po deváté hodině následovalo letní kino s českým filmem - Dědictví. Všichni se dobře bavili.
Foto: David Závěšický
Další fotografie najdete ve fotogalerii. ukázat celou fotogalerii
Hlášní rozhlasu - čtvrtek 16.7.2026:
1) V pondělí 20. 7. 2026 od 15 : 20 - 15 : 50 bude soukromá firma z jižní Moravy prodávat: Čerstvé Slovenské jahody, meruňky, nové brambory, čerstvý květák, hlávkový salát, rajčata, okurky, cibuli, česnek, borůvky, jablka, hrušky, zelí, brokolici, hroznové víno, žampióny a další ovoce a zeleninu dle aktuální nabídky, čerstvá vejce od 2, 50 Kč / 1ks a dvoužloutková, vlašské ořechy loupané, fazole Becok, český med, ovocná vína, sirupy, marmelády, nakládanou zeleninu, slovenské korbačíky, maďarské klobásy. Dále nabízí velký výběr bonbónů a čokolád. Možnost objednání okurek nakládaček a rozvozu až do domu na tel: 736 127 257.
Hlášení rozhlasu - pondělí 13.7.2026:
1) V pondělí 13.7.2026 od 14:50 - 15:15 v centru obce bude soukromá firma z jižní Moravy prodávat: Čerstvé Slovenské jahody od 99 Kč/kg, nové brambory, čerstvý květák, hlávkový salát, rajčata, okurky, cibuli, česnek, borůvky, jablka, hrušky, zelí, brokolici, hroznové víno, žampióny a další ovoce a zeleninu dle aktuální nabídky, čerstvá vejce od 2,50 Kč/ks a dvoužloutková, vlašské ořechy loupané, fazole Becok, český med, ovocná vína, sirupy, marmelády, nakládanou zeleninu, slovenské korbačíky, maďarské klobásy. Dále nabízí velký výběr bonbónů a čokolád. Možnost objednání okurek nakládaček a rozvozu až do domu na tel: 736 127 257. Košíky od jahod berou na výměnu.
1.8.2026 od (19:00) hodin:
Letní retro párty na Strážnici - hity osmdesátek, devadesátek. Pozvánka.
5.8.2026 od (9:00) hodin:
Svoz bio odpadu.
8.8.2026 od (14:30) hodin:
Od 14:30 hodin, proběhne ve středu obce u kašny 9. ročník sucholazeckého pivního festiválku. Můžete se těšit na několik druhů piv. Pozvánka
22.8.2026 od (21:00) hodin:
Letní kino (promítat se bude na fotbalovém hřišti, pořádá obecní úřad)
29.8.2026 od (14:00) hodin:
Rozloučení s létem pro děti (akce se koná na fotbalovém hřišti, pořádá obecní úřad)
zobrazit vše