Vilém Borůvka

Vilém Borůvka - preparátor Slezského zemského muzea

* 18. 12. 1932 - Chotěboř
+ 18. 8. 2014 - Opava, Suché Lazce
Místo působení: Opava, Suché Lazce, Evropa, Asie, Afrika, Amerika, Francouzská Guayana...
Specializace: preparátor Slezského zemského muzea

Špičkový český preparátora Vilém Borůvka, jenž ve Slezském zemském muzeu pracoval nepřetržitě neskutečných šedesát tři let. Vilém Borůvka patřil k naprosto nejlepším preparátorům zvířat v celé Evropě. "Nikdy jsem neměl ani hodinu dovolené, protože jsem dělal pro všechna muzea. Dělal jsem doma, za to jsem měl peníze, které jsem investoval do zahraničních cest," uvedl Vilém Borůvka. Práci muzejního preparátora se věnuje už šedesát let. Za to dobu mu rukama prošly tisíce zvířat. "Kdysi to nějaký statistik počítal a bylo to asi deset tisíc. Dělal jsem zebry, medvědy, fůru velkých šelem, leopardy, jaguáry, lvy," uvedl Vilém Borůvka.

Vilém Borůvka za svůj život navštívil téměř všechny kouty světa. Díky těmto cestovatelským aktivitám poznal velkou řadu kultur a především měl jedinečnou možnost studovat na vlastní oči tamní přírodu. Borůvka za svůj život vytvořil tisíce sbírkových předmětů, které jsou uloženy jak ve Slezském zemském muzeu, tak i dokonce v mnoha dalších muzeích po celé Evropě.

Neuvěřitelných třiašedesát let - od svých osmnácti - pracoval Vilém Borůvka ve Slezském zemském muzeu. Věnoval se odbornému mapování, sběrům a preparaci savců i ptáků. Procestoval téměř všechny části světa, často ve svém volnu a na vlastní náklady. Díky bohatému zoologickému materiálu, který ze svých cest přivezl, se Slezské zemské muzeum pyšní jednou z největších sbírek cizokrajných obratlovců v České republice. 81 letý nestor českých muzejníků pracoval doslova do posledního dechu – 18. srpna ráno přišel do své laboratoře ve Slezském zemském muzeu v Opavě naposledy.

"Přínos pana Viléma Borůvky pro Slezské zemské muzeum je zcela mimořádný. Nejenže odvádí špičkovou práci, jejíž kvalita se stala standardem nejvyšší úrovně, ale nezištně a nezřídka na úkor svého času i prostředků získává v průběhu desetiletí důležité přírůstky pro sbírku Slezského zemského muzea," říká ředitel Slezského zemského muzea Antonín Šimčík, který s úsměvem dodává: "Jistě neprozradím tajemství, když zdůrazním, že Slezské zemské muzeum se panem Borůvkou již léta pyšní."

Za dlouhou dobu svého působení ve Slezském zemském muzeu mu Vilém Borůvka dopomohl k tomu, aby bylo na úrovni, jaké dnes je. Dle slov Pavla Petra, vedoucí Oddělení ochrany sbírkových předmětů "Muzeum se díky němu stalo špičkovým školicím centrem muzejních preparátorů v celém tehdejším Československu. Unikátní techniky, které rozvinul na poli restaurování, obstály v mezinárodní konkurenci a jsou uznávány mnoha generacemi přírodovědců,"

Unikátní techniky rozvíjené Vilémem Borůvkou na poli restaurování, resp. přestaveb zoologických preparátů, jsou uznávány mnoha generacemi přírodovědců a obstály i v mezinárodní konkurenci. Díky tomu, že ho někdejší Ústřední muzeologický kabinet Národního muzea jmenoval odborným lektorem, proslavilo se Slezské zemské muzeum také jako školicí středisko muzejních preparátorů pro celé tehdejší Československo. Své zkušenosti Vilém Borůvka neúnavně předával kolegům až do konce svého života.

18. prosince by se Vilém Borůvka dožil 82 let. Ještě na 24. září měl v Historické výstavní budově naplánovanou přednášku o Francouzské Guayaně.


Výstavy a přednášky o Vilému Borůvkovi:
- 18.12.2012, v 16:00 hodin proběhla Vernisáž výstavy na téma "Život a dílo preparátora Viléma Borůvky" v prostorách výstavní síně Arboreta Nový Dvůr.
- 19.11.2013 Putování světem s Vilémem Borůvkou ve Slezském zemském muzeu - Slezské zemské muzeum prodlužuje výstavu s názvem Preparátor – putování světadíly s Vilémem Borůvkou. Krátkodobá expozice vystavená v Arboretu Novů Dvůr měla skončit již v listopadu, díky zájmu návštěvníků ale bude k vidění až do března 2014. A naváže na ni také série přednášek. V pondělí 25. listopadu 2013 v 17.00 hodin se v novodvorském Arboretu uskuteční první přednáška věnovaná cestám a práci Viléma Borůvky. Představí exotickou oblast Indie a Nepálu, posluchači se mohou těšit i na promítání diapozitivů, které je seznámí s Assámem, Kašmírem či Nágalandem. "Přednášky jsme se rozhodli uspořádat, abychom veřejnosti představili pestrou paletu zahraničních cest Viléma Borůvky – špičkového muzejního preparátora, fotografa a sběratele zoologického materiálu. Navíc není jistě bez zajímavosti, že tyto zahraniční expedice realizoval ve svém volném čase s pomocí vlastních financí," uvedl vedoucí oddělení ochrany sbírkových předmětů Pavel Petr. Prodloužená výstava je reflexí dosavadních šedesáti dvou let obětavého působení Viléma Borůvky ve Slezském zemském muzeu. Věnoval se odbornému mapování výskytu, sběrům a preparaci obratlovců, ze svých zahraničních expedic přivezl bohatý materiál v podobě ptáků a savců, ze kterého v SZM vybudoval druhou největší sbírku těchto cizokrajných obratlovců v ČR. Prostřednictvím více než šesti desítek preparátů živočichů žijících v Evropě, Asii, Africe i Americe představených na výstavě Preparátor – putování světadíly s Vilémem Borůvkou tak lze proniknout do světa muzejní preparace, světa tolik charakteristického odbornou péčí o přírodní bohatství. Vilém Borůvka díky své cestovatelské vášni navštívil téměř všechny kouty světa, kde uskutečnil četné terénní výzkumy a s velkým odborným zaujetím studoval tamní přírodu. Nezpochybnitelné umělecké vlohy, talent pozorování přírody a získané zkušenosti – to vše vdechuje život celým skupinám preparovaných živočichů různých světadílů. Rok 2013 se nesl ve znamení výstavy, pro rok 2014 je už ale v Historické výstavní budově připraveno také osm zajímavých přednášek – druhý díl putování po Indii, tentokrát věnovaný oblastem Kanha, Langtang a Váránasi je naplánován již na leden, další přednášky pak posluchače zavedou do Brazílie, Kuby, Ruska, Mongolska, Vietnamu, Afriky, Koreje, Francouzské Guyany či Fidži a opomenuta nezůstane ani Evropa.
- 9.1.2014 Slezské zemské muzeum druhé putování s Vilémem Borůvkou - Čtyřmi světadíly s Vilémem Borůvkou – série přednášek, které se poprvé představily veřejnosti v listopadu 2013, v novém roce pokračují a již v úterý 22. ledna se návštěvníci Historické výstavní budovy mohou od 18. hodiny vydat na pomyslnou cestu do Indie. Zatímco první přednáška byla věnována Nepálu a oblastem Assám, Kašmír či Nágaland, lednové vyprávění zavede posluchače do Kanhy, Langtangu a Váránasi. Vilém Borůvka, uznávaný preparátor, cestovatel a fotograf během večera zavzpomíná na své zážitky z cest a představí i snímky, které v Indii pořídil. Přednášky Čtyřmi světadíly s Vilémem Borůvkou navazují na úspěšnou výstavu Preparátor – Putování světadíly s Vilémem Borůvkou, kterou mohou vidět návštěvníci Arboreta Nový Dvůr až do 2. března 2014. Čtyřmi světadíly s Vilémem Borůvkou – Indie (Kanha, Langtang, Váránasi).

sdílet článek o Vilému Borůvkovi na
Facebooku

Závěšický

článek Vilému Borůvkovi zpracoval pro web
David Závěšický (2015)

Anketa, názory občanů

Pošlete nám vaše náměty a připomínky, rádi Vám je zodpovíme.

hlášení místního rozhlasu

Hlášení rozhlasu - středa 18.9.2019:

1) Vážení spoluobčané, z důvodu konání kulturní akce Vinobraní pořádané obecním úřadem, bude parkoviště u obecního úřad od pátku 20.9.2019 do neděle 22.9.2019 uzavřeno. Děkujeme za pochopení.

2) Obecní úřad městské části Suché Lazce pořádá v rámci akce kulturní léto 2019 v sobotu 21.9.2019 ve středu obce u kašny od 15:00 hodin 4. ročník Sucholazeckého Vinobraní.

3) V úterý 24. září 2019 proběhne od 17:00 hodin na Obecním úřadě Suché Lazce bezplatná právní poradna

Hlášení rozhlasu - úterý 10.9.2019:

1) Výbor klubu důchodců oznamuje svým členům, že pravidelné setkání se uskuteční ve čtvrtek 12.9.2019 v 16.00 hodin na hřišti ve Štítině. Odjezd je v 15:30 ze zastávky Suché Lazce střed. Pěší mají sraz v 15:00 na konci ulice Májová.

2) Vážení spoluobčané, obecní úřad městské části Suché Lazce ve spolupráci s panem Řehulkem ze Suchých Lazců nabízí konverzační hodiny angličtiny pro školní děti, mládež a dospělé. První konverzační hodiny proběhnou dne 18. září 18:30 hod pro školní děti v kulturním zařízení. A dále pak 19. září od 18:30 hod pro mládež a dospělé taktéž v kulturním zařízení. Délka jednoho kurzu je 90 minut. Těšíme se na Vaší účast. 

3) TJ Suché Lazce, z.s. - LAZIO za podpory MČ Suché Lazce, zve všechny fanoušky na mistrovské utkání mužů Suché Lazce : Hradec nad Moravicí B. Zápas se koná v sobotu 14.9.2019 v 16:00 hodin na obecním hřišti v Suchých Lazcích.

4) TJ Suché Lazce, z.s. LAZIO za podpory MČ Suché Lazce, pořádá nábor do přípravky (minižáků). Hledáme všechny zájemce a zájemkyně od 5 let věku do 10 let věku. Tréninky začnou 13. září a budou každý pátek na obecním fotbalovém hřišti od 17:00 do 18:00 hodin.

zobrazit vše

Kalendář akcí

21.9.2019 od (15:00) hodin:

Od 15:00 hodin proběhne v rámci akce kulturní léto 2019 u kašny ve středu obce, "4. ročník sucholazeckého Vinobraní", pořádá Obecní úřad městské části Suché Lazce. Pozvánka. Více o akci zde.

22.9.2019 od (16:00) hodin:

Mistrovské utkání muži Suché Lazce vs. Budišovice (domácí). Další zápasy zde.

23.9.2019 od (18:15) hodin:

Od 18:15 hodin proběhne v kulturním domě, "7. zasedání MČ Opava - Suché Lazce" (zastupitelstvo S.L.). Pozvánka.

24.9.2019 od (17:00) hodin:

Od 17:00 do 18:00 hodin je bezplatná právní poradna v kanceláři starosty v obecním domě. Více informaci zde.

28.9.2019 od (15:30) hodin:

Mistrovské utkání muži Suché Lazce (domácí) vs. Pustá Polom B. Další zápasy zde.

zobrazit vše

Anketa, názory občanů

Zaléváte zahradu během letních veder? Hlasujte kliknutím na jednu z možností.

Zalévám trávník z vodovodního řádu 6%
Zalévám trávník ze zachycené dešťové vody 10%
Zalévám pouze zeleninu z vodovodního řádu 4%
Zalévám pouze zeleninu ze zachycené dešťové vody 53%
Zalévám trávník a zeleninu z vodovodního řádu 4%
Zalévám trávník a zeleninu ze zachycené dešťové vody 18%
Nezalévám vůbec 6%

Celkem hlasů: 51 | Hlasování začalo: 26.7.2019 08:00 | Hlasování končí: 30.9.2019 10:00 | všechny ankety

Na začátek stránky